OTO Takvim

Şarj dinamosu arızası genellikle zamanında bakım yapılmadığından dolayı ortaya çıkar. Her 100.000 KM’ de bir şarj dinamo bakımları yaptırılmalı ve bu gibi yaşanacak olaylar için önlem alınmalıdır. Şarj dinamosu tamir fiyatları genellikle ustadan ustaya göre değişir. Şarj dinamosu tamirinde genellikle konjektör adlı parçanın da bakımı veya değişimi yapılır. Şarj dinamosu söküldüğünde, bu parçanın durumu da ortaya çıkacaktır.

2023 Şarj Dinamosu Tamiri İşçilik Fiyatı

Şarj Dinamosu Bakımı ve Tamir Fiyatı

Her 100.000 – 160.000 km aralığında şarj dinamosunun bakımları yapılmalıdır. Bakımlarında genellikle şarj dinamosunun içerisinde yer alan parçaların tamamı değişmektedir.

Günümüzde şarj dinamosu tamiri fiyatı ortalama olarak 800- 1500 TL arasında tutmaktadır. Bu fiyatlar usta fiyatıdır. Servislerde ise bu fiyatlar daha yüksek tutabilmektedir.

Şarj dinamosunun içerisinde ki birçok parça tek tek değişmektedir. ( Diot tablası, kömür, konjektör, statör, kasnak )

Şarj dinamosu arızası durumunda araç stop etmekte ve çalışmaz hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda akü takviyesi de maksimum 5 km kadar götürmektedir. Akü şarj edilmediği için belirli bir km araç hareket ediyor ve sonrasında tekrar stop etmektedir.

2023 Marş Motoru Değişim İşçilik ve Tamiri Fiyatları için bağlantıya göz atabilirsiniz.

https://ototakvim.com/mars-motoru-degisim-iscilik-ve-tamiri-fiyatlari/

Şarj dinamosu kömürü değiştirme fiyatı

Şarj dinamosunda, tıpkı marş dinamosunda olduğu gibi kömür mevcuttur. Şarj dinamo kömürü azaldığı zaman akü şarj edilemez hale gelmeye başlar. Bu gibi durumlarda araç uzun süre kullanıldığında şarj dinamosu kömürü biter ve araç stop eder. Akü şarjı gerçekleşmez ve araç hareket edemez. Şarj dinamosu kömürü değişim fiyatı günümüz de 300 – 500 lira arasındadır.

Şarj dinamosu bozuk araç kaç km gider?

Eski araçlarda şarj dinamosu arızası durumunda, akü tam dolu ise 40 km kadar gidilebilmektedir. Fakat yeni araçlarda çok daha fazla elektronik özellik olduğundan dolayı bu km oranı 3-5km ye kadar düşebilmektedir. Eski araçlarda elektrik çeken çok özellik olmadığından dolayı daha yüksek kilometreler gidilebilmektedir.

Şarj dinamosu arızası aküyü boşaltır mı?

Aracınızda şarj dinamosunda bir arıza mevcutsa, akü sürekli boşalacak ve araç hareket edemeyecek hale gelecektir. Aküyü doldursanız bile 3-5 km ilerledikten sonra tekrar stop edecektir. Eski araçlarda elektronik çok devre olmadığı için gidilecek yol 40km kadar uzayabilir. Yeni araçlarda ise durum tam tersidir.

Şarj dinamosu değeri kaç olmalı?

Şarj dinamosu değerleri volt metre ile ölçülmektedir. Her oto elektrik ustasına ve oto servislerine şarj dinamosunun ölçümünü yaptırabilirsiniz. Şarj dinamosu ölçümlerinde 13- 13.5 gibi değerler mevcutsa, şarj dinamosu oldukça sağlıklı demektir.

Araç şarj dinamosunda bir arıza oluştuğu zaman göstergede akü işareti belirmektedir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir ustaya veya servise gitmelisiniz. Aksi taktirde akü şarj olmadığından dolayı, içerisinde ki doluluk ile maksimum 40 km kadar gidebilecek ve sonrasında araç duracaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x