OTO Takvim

Araçlarda hareket halindeyken frene basınca direksiyon titremeleri görülebilir. Bu gibi durumlarda birçok araç sürücüsü ön düzende bir problem olduğunu zanneder fakat aslında öyle değildir. Bu problem fren sisteminde ki bir parçanın aşınmasından, eğrilmesinden dolayı kaynaklanır. Hızlı veya düşük hızlarda frene basınca direksiyonda ki titreme nedenlerini konumuzun devamından takip edebilirsiniz.

frene basınca direksiyon titremesi nedenleri ve çözümleri

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Neden Olur

Frene basınca direksiyonda ki titremenin sebebi fren disklerinin eğilmesinden dolayı olmaktadır. Fren diski yamulduğu zaman özellikle yüksek hızlarda frene bastığımız da direksiyon aşırı bir şekilde titrer. Direksiyon titremesiyle beraber fren pedalında da titreşimler olabilir. Yan sanayi fren disklerinin ömrü oldukça kısadır. Bu yüzden frene basınca direksiyon titremesi yaşamak istemiyorsanız her zaman orijinal fren diskleri kullanmanız gerekmektedir.

Yüksek Hızda Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Yüksek hızlarda frene basınca direksiyon titremesinin en belirgin sebebi fren disklerinde ki problemdir. Frene basıldığında ki titremelerin %90ı fren diskindeki arızalardan dolayı kaynaklanır. Frene basmadan titreme varsa bunun sorunu başka bir parçada ki arızadan dolayıdır. Bu gibi arızaları ustanıza detaylıca anlatarak sorunun çözümünü isteyebilirsiniz.

Fren Disk Taşlaması veya Değişimi

Fren disklerinden dolayı titreme yaşanıyorsa bunun iki çözümü mevcuttur. İlk olarak her zaman fren diskinin değişimini tavsiye etmekteyiz. Fakat bu maliyetli bir işlem olacağı için birçok kullanıcı fren diski torna işlemini uygulamaktadır. Fren diski tornası ile diskte ki eğri yüzeyler sıfırlanır ve düz bir zemin oluşturulur. Tornadan geçen diskler araca tekrar takıldığında direksiyonda ki titreme tamamen düzelir.

Fren diski torna fiyatları için bağlantıya göz atabilirsiniz.
https://ototakvim.com/fren-diski-torna-fiyati/

Direksiyon Titremesinin Diğer Nedenleri

Frene basmadan da direksiyonda titreme mevcutsa farklı sorunların olduğu anlamına gelir. Özellikle belirli hız aralıklarında direksiyonda titreme varsa araç lastiklerinde balans var demektir. Balans ayarı yapılmayan lastikler araç direksiyonunu titretmektedir. Özellikle yüksek hızlarda titremekte ve sürüş güvenliğini oldukça fazla etkilemektedir. Bu yüzden jant balansları kontrol edilmeli ve gerekli ayarlar yapılmalıdır.

Direksiyon Titremesinin Diğer Nedenleri
Direksiyon Titremesinin Diğer Nedenleri

Rot kollarında, salıncaklarda veya aks denilen parçalarda da herhangi bir sorun mevcutsa direksiyonda titreme yaşanacaktır. Bu gibi titreme sebeplerini öğrenmek için rot balans firmalarına gidebilir ve 50 TL gibi bir arıza tespit ücreti ödeyerek tüm ön takımda ki sorunları öğrenebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x