OTO Takvim

Bazı araç sahipleri araçlarında ki hararet probleminden dolayı termostat sisteminin iptalini isterler. Veya ustaları bu uygulamayı tavsiye eder. Bu sorun genellikle hararet yapan araçlarda görülür. Hararet yapan birçok araçta termostatın iptali istenir. Çünkü termostat iptalinden sonra motor suyu sıcaklığı sürekli düşük kalacak ve hararet yapmayacaktır. Fakat bu da oldukça zararlı bir işlemdir. termostat olmazsa araçta bir takım sorunlar çıkmaya başlar. Bu sorunlar kısa sürede olmasa da uzun vade de beraberinde büyük problemlere yol açabilmektedir. Ani ısı artışı ve düşüşleri araçlarda büyük sorunlara neden olmaktadır. Diğer tüm detaylar için konunun devamına bakabilirsiniz.

Araçta Termostat İptal Edildiyse Ne Olur?

Araçta termostat iptal edilmesi durumunda öncelikle araç kaloriferi soğuk üflemeye başlayacaktır. Bunun nedeni ise motor sıcaklığının çalışma derecesine gelememiş olmasıdır. Bu nedenle motor stabil çalışmaz ve dolayısıyla kaloriferler ısıtmaz. Uzun vadede soğuk motorda aşınmalar meydana gelir ve motor ömrü oldukça kısalabilir.

Araçlarında yüksek ısı sorunu olanlar genellikle kısa vadede çözüm için bu yönteme başvurmaktadır. Termostat iptali olan araçlarda aynı zamanda yüksek yakıt tüketimi de olacaktır. Motorda ki suyun derecesi düşük olacağından ve LPG beynine de düşük ısı da su gideceğinden ötürü yakıt tüketiminde ciddi artışlar görülecektir.

Termostat İptali Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda termostat iptalini anlamanın birkaç yöntemi mevcuttur. Uzun yolda hareket halindeyken termostat iptali yapılan araçta hararet göstergesi minimum seviyeye inmeye başlar. Durduğunda ise rölantide artmaya başlar. Trafikte bu yüksek seviyelere çıkarken, uzun yolda ise en düşük seviyeleri gösterir. Uzun yolculukta motor suyu hiç ısınamadığı için hararet düşük olacaktır, trafikte ise motor suyu derecesi aniden yükseleceğinden dolayı üst seviyelerde olacaktır.

Termostat İptali Zararlı mı?

Termostat iptali genel olarak zararlı bir uygulamadır. Araçlarınız da hararet sorunu varsa öncelikle bunun temeline inmeli ve problemi gidermelisiniz. Aksi taktirde termostat iptali gibi uygulamalar ile sorun daha da büyümekte ve masraf artmaktadır. ustanız kısa süren bir inceleme ile hararetin sebebini bulacak ve uygulanacak adımlar konusunda sizleri bilgilendirecektir. Termostat iptali zararlı bir durumdur. Termostat iptali olan bir araçta ani ısı yükselmeleri ve düşmeleri yaşanacağından motor kısmı çok daha çabuk aşşınacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x