OTO Takvim

Frenlerde bir problem olduğunda öncelikle fren testine girilir. Fren testinde bir bant sayesinde araç hareket ettirilir ve frenleme yaparak ekranda değerler gözükür. Bu ekranda hangi tekerin freni ne kadar tutuyor, frenlerin tutma kuvveti ve diğer değerler yer alır. Kısacası fren testinde fren sisteminde ki tüm problemler görünür ve araç sahibine bilgilendirilme yapılır. Fren testi fiyatları günümüz de oldukça ekonomiktir ve birçok oto sanayi sitesinde veya serviste bu iş yerleri bulunur.

fren testi fiyatları 2023
fren testi fiyatları 2023

Fren Testi Ücreti Ne Kadar

Fren testi ücreti ortalama 50 – 100 TL arasında değişmektedir. Büyük şehirlerde bu fiyatlar bir tık pahalıyken diğer şehirlerde belirttiğimiz fiyat aralığında olmaktadır. Şimdi ise illere göre fren testi fiyatlarını sizlerle paylaşalım.

  • Ankara fren testi fiyatları: 80 TL
  • İstanbul fren testi fiyatları: 80 TL
  • İzmir fren testi fiyatı: 80 TL
  • Adana fren testi fiyatları: 70 TL
  • Niğde fren testi fiyatı: 60 TL

Frene Basınca Direksiyon Titremesi için konumuza bakabilirsiniz.

fren testi ücretleri ve diğer tüm detaylar 2023

Fren Testinde Nerelere Bakılır?

Fren testinde aracın tüm fren sistemi kontrol edilmektedir. Fren diski ve fren balatası, ABS sistemi, fren hidrolik sıvısı, frenleme kuvveti, fren mesafesi, fren sapmaları ve el freni tamamen kontrol edilir. Bu parçalarda ki herhangi bir arıza durumunda değerlerde sapma olur. Bu değerler doğrultusunda hangi tekerin freni az veya çok tutuyorsa tek tek tespit edilir. Genel olarak fren testi tüm fren sistemini kapsar ve problemin tespiti için gerekli bir işlemdir.

Muayene Öncesi Fren Testi

Araçlar muayene istasyonuna girdiğinde ilk olarak fren testine girer. Burada frenlerde ki sapmalar kontrol edilir. Frenlerde dengesizlik varsa araç muayene işleminden geçemez. Bu yüzden muayene istasyonuna gitmeden önce aracınızı oto sanayi sitesinde veya özel servislerde yer alan fren testi iş yerlerine giderek tüm tespitleri yaptırmanız gerekir. Sonrasında ise değişmesi gereken fren parçalarını değiştirip sonrasın da muayeneye gidilir.

Fren Testi Nerede Yapılır?

Yaşadığınız yerdeki oto sanayi sitelerinde, frenciler de ve birçok özel servislerde fren testi yapılmaktadır. Her ilçede oldukça fazla sayıda fren testi yapan iş yerleri mevcuttur. Bu iş yerlerine giderek fren testini çok kısa sürede yaptırmak mümkündür.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x