OTO Takvim

Özellikle eski birçok arabalarda egzozlar delinmiş ve çürümeye başlamıştır. Egzoz çürümesi başlayan araçta yakıt sarfiyatı artış göstermek ve beraberinde gürültülü seslerde meydana gelmektedir. Bunların yanında çürük egzozun birçok problemi daha bulunmaktadır. En başta ise delinmiş çürük egzozların muayeneden geçmeme şansları mevcuttur. Bu durumu konunun altından detaylıca anlatalım.

Çürük Egzoz Muayeneden Neden Geçmez?

Çürümenin büyük olduğu egzozlar, muayeneden genellikle geçmez. Genel muayeneden önce egzoz muayenesi olacaktır. Çürük egzoz bu muayene sırasında gerekli emisyon değerlerini karşılamamaktadır. Bu yüzden egzoz muayenesindeki sonuç olumsuz olacaktır. Genellikle bu durumdaki araçların egzoz değişimi istenmektedir. Araç kullanıcısı ise bir egzoz servisine giderek gerekli tadilatları yapmakta ve bu şekilde tekrar egzoz muayenesine girerek muayeneden geçebilmektedir.

Patlak Egzoz Tamiri Fiyatları konumuza da göz atabilirsiniz.

Patlak ve Çürük Egzozun Zararları

Egzozda patlaklık ve çürük gibi olumsuz durumlar varsa, araca birçok zararı olacaktır. En büyük zararlarından birisi ise motor ömrünün kısalması olacaktır. Ayrıca patlak egzoz yakıt tüketiminde ki artışla beraber aracınızda yüksek sesli bir gürültü çıkartacaktır. Ayrıca çürük boyutu büyük ise en ufak bir çukura girmede egzozun komple düşme ihtimali de bulunmaktadır.

Patlak egzoz muayeneden geçmemektedir. Muayene istasyonlarında emisyon testleri yapılmaktadır ve patlak egzozlardan bu değerler elde edilmemektedir.

Patlak egzoz çekişi etkiler mi ?

Egzozdaki çürükler zamanla parçalar haline ayrılır ve egzozu komple tıkayabilir. Patlak egzozlu araçlarda genellikle bu tıkanmadan dolayı çekiş düşüklüğü bulunur. Araç rahat bir şekilde hava alamadığından dolayı performans düşer ve bunun yanında yakıt tüketiminde de artış görülür. Patlak egzozdan kaynaklı çekiş düşüklüğü, uzun vadede araç motoruna da zarar verir. Bu yüzden patlak egzoz hemen onarılmalıdır.

Aracınızda ki egzoz her zamankinden fazla yüksek ses çıkartıyorsa, aracınızın çekişinde düşüklük ve yakıtında yükseklik bulunuyorsa ilk olarak egzoz sistemi kontrol edilmelidir. Egzozcuya gittiğiniz de araç life kaldırılır ve egzoz kontrol edilir. Bu esnada egzoz firmasında ki yetkili hangi parçaların değişeceğini, egzoz, orta susturucu durumunu sizlere belirtecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x