OTO Takvim

Otomobillerin düz bir şekilde kusursuzca hareket etmesi için ön düzen kısmının problemsiz olması gerekir. Dönüşlerde, kalkışlarda ve her türlü harekette bir otomobilde herhangi bir tıkırtı sesi geliyorsa ön düzende bir arıza olduğu anlamına gelir. Özellikle aks arızası bu konuda çok büyük öneme sahiptir. Araçta şanzımandan aldığı gücü tekerlere veren mekanik parçaya aks denir. Bu parçanın arızası durumunda bazı sorunlar çıkar. Şimdi bir araçta aks arızası olduğunda nasıl anlaşılır bu konu üzerine değinelim.

Aks Kafası Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Aks Kafası Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Aks kafasında bir arıza olduğunda bunu hemen anlarız. Özellikle sert kalkışlarda ve sert dönüşlerde aks kafasından tak-tak şeklinde bir metal sesi gelir. Eğer araçlarınızda ani kalkış ve dönüşlerde farklı sesler geliyorsa aks kafasında bir arıza olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Aks kafası arızası önemli bir sorundur. Aks arızası yolda bırakır mı sorusuna cevabımız bu durumda evet olacaktır. Aks arızası olduğunda hemen servise gidilmeli ve gerekli değişim veya tamir yöntemleri uygulanmalıdır. Aksi taktirde aks arızası nedeniyle yolda kalabilirsiniz. Aks arızası ve aks kafası arızası genellikle vuruntu yapar. Vuruntu ve metal sesleri gelmeye başladıysa aks son saatlerini yaşıyor diyebiliriz.

Aks arızası titreme yapar mı?

Aks arızası titreme yapar mı?

İç aks, dış aks veya aks kafası arızası durumunda direksiyonda ve araç kasasında titremeler olur. Özellikle dönüşlerde direksiyon normalinden daha fazla titrer. İleri aks arızalarında ise düz yoldayken dahi kasa titremeye başlar. Bu kullanıcı konforunu ciddi manada azaltan bir arıza türüdür. Aks arızası uzun zaman yaptırılmaz ise aks kırması denilen olay yaşanır. Buda sürücünün yolda kalmasına ve masrafın çok daha büyümesine sebebiyet verir.

Aks arızası maliyeti ne kadar?

Aks arızası maliyeti araç marka ve modeline göre değişmektedir. En ucuz aks maliyeti ortalama 600 liradan başlamaktadır. AKS arızası durumunda hemen bir servise giderek gerekli tamir veya değişimleri yaptırmanız maliyeti düşürmeniz konusunda oldukça önemli bir adım olacaktır.

Aks Tamiri Fiyatları için Tıklayınız.

Uzun yolda aks kırılması gibi durumlar oldukça tehlikelidir. Aks sisteminde en ufak bir sorun, titreme, vuruntu varsa en acil şekilde tamir veya değişimleri sağlanmalıdır. OTO Takvim olarak en ufak bir sorunun dahi hemen yapılması ve periyodik bakımların zamanında yapılması konusunda tüm araç sürücülerine buradan sesleniyoruz.

  1. İç Aks Kafası Arızası Belirtileri Nelerdir?

    İç aks kafası arızası durumunda oldukça fazla titreşim ve ses meydana gelir.

  2. Aks Kafası Arızası Direksiyonda Titreme Yapar mı?

    Aks kafası arızası durumunda direksiyonda ciddi titremeler meydana gelir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x