OTO Takvim

Her yıl veya 2 yılda bir muayene giren araçlarda far grupları detaylı bir şekilde kontrol edilir. Bu kontrol süreçlerinde stop camlarında kırık olup olmadığı kontrol edilir ve yapılan değerlendirmeler sonucunda karar verilir. Stop camlarında ki kırıklar arkadan gelen sürücüyü kırık boyutuna göre etkileyebilir. Büyük kırık ve çatlaklarda arkadan gelen otomobil sürücüsünün gözlerini rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda da büyük riskler oluşur. Bu yüzden muayene istasyonlarında araç stop camları detaylıca incelenir. Peki; araç stop cam kırık ise muayeneden geçer mi?

Kırık Çatlak Stop Camı Muayeneden Geçer mi?

Kırık Çatlak Stop Camı Muayeneden Geçer mi?

Stop camında çatlak veya kırıklar muayene istasyonlarında boyutuna göre değerlendirilir. Eğer çatlak veya kırık boyutu gözle zor görülüyor, su geçmesi zor görülüyorsa muayeneden geçmektedir. Fakat kırık ve çatlama boyutu büyükse, içine su alırcasına bir büyüklüğüne sahipse araç muayeden kalmaktadır. Kırık stop camı araç elektrik mekanizmasına da ciddi zararlar verebilmektedir. Yağmurlu havalarda veya su birikintilerinden geçişte bu kırık ve çatlak yerlerden su alarak elektrik tesisatını yakabilir. Bu gibi durumlarda geçici çözüm bile olsa hemen yapılmalı ve servise gidilerek çözüm sağlanmalıdır.

Kırık Çatlak Stop Muayene

Solmuş Stop Camı Muayeden Geçer mi?

Bazı araçlarında stop camları solar. Solmaktan ötürü frene basıldığında kırmızı olan stop lambasının rengi değişebilir. Eğer renk değişimi varsa ve solmadan ötürü stop ışığının şiddetinde düşüş varsa araç muayeneden geçemez. Solmuş stop camlarını eski haline getiren birkaç yol mevcuttur.

Stop camındaki kırıklardan ötürü aracınız muayeneden geçemediyse yenisini alabilir veya tamir ettirebilirsiniz. Stop camları frene bastığımızda kırık varsa arkadan gelen sürücüyü olumsuz yönde etkilediği için acil yapılması gerekmektedir.

  1. Stop Camı Kırık, Muayeden Geçer mi?

    Kırık boyutu su geçirecek veya ışık dengesizliği oluşturacak kadar büyük ise muayeneden geçmez.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x