OTO Takvim

Araçlar da radyatör fanının sürekli çalışmasının birçok sebebi olabilir. Radyatör fan motorunun sürekli dönmesi, akü ve fan motoru ömrünü azaltmaktadır. Bu gibi sorunlarda büyük masraflar ile karşı karşıya kalmamak için hemen en yakında ki usta veya servise gidilmelidir. Fan motorunun neden sürekli çalıştığını konumuzun devamından detaylıca inceleyebilirsiniz.

Radyatör Fanı Neden Sürekli Döner ?

Otomobilde radyatör fanı sürekli dönüyorsa fan müşürü arızası oluşmuş olabilir. Bunun haricinde ise alttaki problemler baş gösteriyor olabilir.

  • Termostat arızası
  • Fan müşürü arızası
  • Fan motoru arızası
  • Elektriksel arızalar
  • Araç beyin arızası

Yukarıda belirttiğimiz tüm arızalarda fan motoru sürekli dönebilir. Bu gibi durumlarda masrafın daha fazla büyümesini engellemek adına hemen tamiri yapılmalıdır. Aksi taktirde fan motorunun yanmasına kadar olumsuz gelişmeler yaşanabilir.

Fan Motoru Sürekli Dönerse Ne Olur ?

fan motoru sürekli çalışıyor
fan motoru sürekli çalışıyorsa sorun nedir?

Fan motorunun sürekli dönmesi halinde akü hızlıca bitmeye başlar ve zayıflar. Ayrıca fan motoru sürekli döndüğü için fan motorunun rulmanları ve elektrik tesisatı hızla yıpranmaya başlar ve fan motoruna kadar yanabilir. Fan motoru günümüz de oldukça pahalı bir parçadır ve böylesine olumsuz bir olayın yaşanmaması adına hemen önlem alınmalıdır.

Motor soğukken fan çalışıyorsa

Araç motoru soğukken bile fan çalışıyorsa, termostat ve müşürlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle düşük derece fan müşürü kullanılmış olabilir. Ayrıca fan müşürünün arıza yapma ihtimali de yüksek olabilmektedir. Motor soğukken fan motorunun çalışması, hem aracın ısınmasını engelleyecek hem de yüksek yakıt tüketimleri ile karşımıza çıkacaktır.

Radyatör Fanı Kontağa Bağlı Olabilir

Bazı araçlarda fan motoru, direkt olarak araç kontağına bağlıdır. Araç çalıştırıldığı zaman hemen dönmeye başlar. Bu bazı zamanlarda bir işçilik hatası, bazı zamanlarda harareti önlemek adına yapılan hatalı uygulamalardır. Eğer aracınızın sürekli fan çalıştırdığını görüyorsanız, acil olarak bir servise giderek soruna çözüm sağlanmalıdır.

Fan Motoru Arızasını Kim Yapar ?

Aracınızda ki fan motoru sürekli dönüyorsa bir arıza var demektir. Bu esnada hemen bir servise veya oto elektrikçisine giderek bu soruna çözüm sağlatabilirsiniz. Fan motorunun sürekli dönmesine neden olan arıza tespit edilir ve onarımı yapılır.

Sonuç:

Fan motorunun sürekli dönmesi, araçta büyük masraflara neden olabilir. Bu gibi arızaları gördüğünüz de hemen en yakın tamirciye gidilmeli ve sorunlara çözüm aranmalıdır. Aksi taktirde akü ve fan motorunda ciddi derece de arızalar meydana gelebilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x