Bazı durumlar da araçlarda radyatör fanı sürekli dönmeye başlar. Radyatör fanı sürekli dönüyorsa , hiç durmuyorsa araçta bazı problemlerin olduğu anlamı taşır. Radyatör fanının sürekli dönmesinin ise birçok zararı bulunur. Konunun devamında bunları tek tek inceliyor olacağız.

Radyatör Fanı Neden Sürekli Döner ?

Otomobilde radyatör fanı sürekli dönüyorsa fan müşürü arızası oluşmuş olabilir. Bunun haricinde ise alttaki problemler baş gösteriyor olabilir.

  • Termostat arızası
  • Fan müşürü arızası
  • Fan motoru arızası
  • Elektriksel arızalar
  • Araç beyin arızası

Yukarıda belirttiğimiz tüm arızalarda fan motoru sürekli dönebilir. Bu gibi durumlarda masrafın daha fazla büyümesini engellemek adına hemen tamiri yapılmalıdır. Aksi taktirde fan motorunun yanmasına kadar olumsuz gelişmeler yaşanabilir.

Fan Motoru Sürekli Dönerse Ne Olur ?

fan motoru sürekli dönüyor
fan motoru sürekli çalışıyorsa sorun nedir?

Fan motorunun sürekli dönmesi halinde akü hızlıca bitmeye başlar ve zayıflar. Ayrıca fan motoru sürekli döndüğü için fan motorunun rulmanları ve elektrik tesisatı hızla yıpranmaya başlar ve fan motoruna kadar yanabilir. Fan motoru günümüz de oldukça pahalı bir parçadır ve böylesine olumsuz bir olayın yaşanmaması adına hemen önlem alınmalıdır.

Fan Motoru Arızasını Kim Yapar ?

Aracınızda ki fan motoru sürekli dönüyorsa bir arıza var demektir. Bu esnada hemen bir servise veya oto elektrikcisine giderek bu soruna çözüm sağlatabilirsiniz. Fan motorunun sürekli dönmesine neden olan arıza tespit edilir ve onarımı yapılır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir