OTO Takvim

Arabalarda hiç istenmeyen durumlardan birisi de conta yanmasıdır. Conta yakan araçta oldukça büyük masraflar çıkabilmekte ve aracın komple rektifiye edilmesine neden olabilmektedir. Bazı durumlarda sadece conta değişimi ile araç eski haline kavuşmaktadır. Fakat conta yanığı ile uzun süre hareket eden arabalarda masraf çok daha fazla büyüyebilmektedir.

Araba Conta Yakması Maliyeti
Araba Conta Yanması Masrafı

Conta yanığı durumunda araçta bir takım belirtiler olacaktır. Bunların başında zor çalışma, çekiş düşüklüğü ve sürekli su eksiltmesi gibi olaylar yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda araç kullanılmamalı ve en yakın servise gidilerek tamir işlemlerine başlanmalıdır. Günümüzde bazı modellerin conta yanığı masrafını sizlere alttaki tabloda aktaralım. Fiyatlar sadece conta değişimi ve işçilik için geçerlidir.

2023 Conta Yanığı Masrafı Ne Kadar?

Tofaş conta yanması nasıl anlaşılır 3500 TL
Opel astra conta yanması4800 TL
Uno conta yanması3200 TL
Opel vectra b conta yanması4500 TL
Peugeot 206 conta yanması4200 TL
Ford transit conta yanması5500 TL
Golf 4 conta yakması5800 TL
BMW f30 conta yakması7000 TL
Skoda favorit conta yanması masrafı3200 TL

Arabanın conta yakması nasıl anlaşılır?

Arabanın conta yakması çok bariz belli olmaktadır. Özellikle sabahları geç çalışma, sürekli su ve yağ eksiltme, çekiş düşüklüğü görülür. Contası yanmış bir araba oldukça gürültülü çalışır. Bu belirtilenler ileri seviye conta yanığında görülen belirtiler olmaktadır. Contası yanan bir araç her türlü araç sürücüsü tarafından anlaşılır. Aracınızda su eksiltmesi varsa ve eksilten yerler bulunamıyorsa ilk bakılması gereken yer üst kapak contasıdır. Uzman bir servise giderek üst kapak contasının test edilmesini sağlayabilirsiniz.

Conta yakan araba hararet yapar mı?

Conta yanığı olan araçta hararet görülebilir. Contada ki yanıktan dolayı araç soğutma suyunda sürekli basınç meydana gelecek ve su seviyesinde azalmalar görülecektir. Conta yakan araçta su eksiltmesi çok olacağından ötürü araç susuz kalabilir ve hararet yapabilir. Susuz kalan motorda oluşan ısı yükselmesi sonucunda masraf daha da büyüyebilir.

Contası yanık araba kaç km gider?

Üst kapak contası yanık araçlar , bilinçli bir şekilde kullanılırsa 500 – 1000 km arası gidebilir. Bu süreç esnasında motor suyu sürekli kontrol edilmeli ve en ufak bir azalmada tamamlanmalıdır. Bu çok acil durumlar için geçerlidir. Motor contasında bir yanık varsa hiç hareket ettirmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bilinçsiz bir şekilde contası yanık arabayı kullanmak, masrafı çok daha yüksek seviyeye çıkabilir.

Conta yakan araba su eksiltir mi?

Conta yanığı olan bir araçta sürekli su eksiltmesi yaşanır. Aracınızın su kaçağı varsa ve bu su kaçağını ustalarınız tespit edemiyorsa sorun %80 üst kapak contasında bulunan bir yanıktır. Bu gibi durumlarda profesyonel servislerden yardım almanız gerekmektedir. Su kaçağı olan bir aracı uzun süre kullanmak motorun hararet yapmasına neden olur ve beraberinde daha fazla parçanın zarar görmesine sebep olur.

Araç Contası Neden Yanar?

Arabalarda üst kapak contasının en sık görüldüğü nedenlerden birisi su eksikliğidir. Araç kullanıcıları motor suyunda ki eksikliği fark edemeyebilir ve bu durumda araç hararet yaparak conta yakabilir. Araç motorunda bulunan termostat arızasından kaynaklı, fan motorundan kaynaklı da araç hararet yapabilir ve direkt olarak üst kapak contasına zarar verebilir. Conta yanmasının birçok sebebi olabilir. Sürekli yüksek devir kullanımı da araç contasına zarar verebilmektedir. Periyodik bakımların zamanında yapılmamasından kaynaklı da motor contasında yanık görülebilir.

Sonuç kısmı:

Motor contası birçok sebebe bağlı olarak zarar görebilir. Eğer motor contasının yandığını düşünüyorsanız aracı fazla kullanmadan hemen bir servise götürmeli ve gerekli testlerin yapılmasını talep etmelisiniz. Erken fark etmek hem bütçeniz açısından hem de motor sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x