OTO Takvim

Araç motorlarında bakımsızlıktan veya bir arızadan kaynaklı yağ kaçakları meydana gelir. Bu yağ kaçakları kısa sürede giderilmez ise daha da büyür ve araçta ciddi problemler yaratmaya başlar. Öncelikle bir araçta en çok yağ kaçaklarının nerede görüldüğünden bahsedelim. Bu bilgiler oto tamir ustalarından alınmış ve genel olarak otomobillerde en çok yağ kaçıran yerler olarak belirlenmiştir.

Motor Yağ Kaçağı Masrafı Tamir Fiyatları 2023
Motor Yağ Kaçağı Masrafı Tamir Fiyatları 2024

Külbütör Contası Yağ Kaçağı

Özellikle eski araçlarda bu durum sıklıkla görülür. Külbütör kapağı araç subaplarının üzerinde ki kapaktır. Özellikle subap ayarı yapıldığında külbütör kapak contası kesinlikle değişmelidir. Değişmediği zamanlarda contanında eski olmasından ötürü ilerleyen zamanlarda yağ kaçırabilmektedir. Külbütör contasından kaynaklı yağ kaçağı masrafı ortalama olarak 200 TL tutacaktır.

Karter Yağ Kaçağı Tamir ve Masrafı

Karterden yağ kaçağı olması genellikle sık sık yaşanır. Araç sürücüleri servise gittiğinde vidaların tam sıkılmadığını çoğunlukla görür. Karter vidaları tam sıkılmadıysa yağ kaçağı olabilir. Fakat bazı durumlarda araç altını bir yere vurduğunuzda karter bazı noktalarından eğrilir ve bu durumda tam kapanamadığı için yağ kaçaklarına neden olur. Karter yamulmasında tamir yöntemleri mevcuttur fakat sıfır alınması her zaman en iyi yöntemdir. Karterden kaynaklı yağ kaçağının tamiri ortalama 250 TL tutarken, yenisini almanın masrafı ise 4500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Motor yağ kaçağı

Krank Keçesi Yağ Kaçağı Tamir Fiyatı

Krank keçesi eskidiği zaman araçta yağ kaçakları başlar. Krank keçesi bazı araçlarda çok zor yerdedir ve bu keçenin değişiminde işçilik olarak saatlerce uğraşılmaktadır. Bu nedenle krank keçesi değişimi fiyatları her marka model araçta değişebilmektedir. Yağ kaçağından kaynaklı krank keçesi değişimi olacak ise araç markasına göre minimum 700 TL’yi gözden çıkartmanız gerekecektir.

Üst Kapak Contası Yağ Kaçağı Tamiri ve Masrafı

Üst kapak contasında yağ kaçağı varsa bu genelde büyük bir problemdir. Conta da ki patlaktan dolayı araç yağ kaçırmakta ve kapak arasından akmaktadır. Bu genelde hiç istenmeyen bir durumdur. Üst kapaktan ötürü yağ kaçırma durumları yaşanıyorsa genel olarak masrafınız minimum 2500 TL’den başlayacaktır.

Motor Yağ Kaçağı Masrafı yukarı da belirttiğimiz gibi araç marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Bazı araçlarda 600 TL’ye bu işlemler yapılırken üst segment araçlarda 10 katına kadar fiyat çıkabilir. Bu gibi işlemlerde uzman bir servise gitmeli ve yağ kaçaklarının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Arabanın altından yağ kaçağı var , ne yapmalıyım?

Arabanın altında yağ kaçakları görüyorsanız bunun birden fazla nedeni olabilir. İlk kontrol edilmesi gereken yer yağ karteri olacaktır. Yağ karterinin etrafında yoğun bir şekilde yağ kaçağı varsa ve eğiklikler de mevcutsa ilk şüphelenmeniz gereken yer burasıdır. Ayrıca üst kapaktan kaçak yapan yağda altlara doğru akacaktır ve buda kaçağın yerini tespit etmenizi zorlaştıracaktır. Eğer kendiniz bulamıyorsanız biz oto tamir servisine giderek çözüm sağlayabilirsiniz.

Yağ kaçağı ciddi bir sorun mu?

Motor yağ kaçakları ciddi bir sorundur. Kısa sürede yağ kaçaklarının tamirini yaptırmazsanız çok daha büyük sorunlara neden olacaktır. Özellikle araç satın alırken yağ kaçağı var mı diye detaylıca kontrol etmek gerekmektedir. Bazı araç sahipleri otomobillerini satarken motoru aynı gün temizlemekte ve bu yağ kaçaklarının görünmemesini sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda aracı 30 dakika kadar sürüp test ettikten sonra tekrar yağ kaçaklarının kontrol edilmesi gerekir. Böylelikle ısınan motorda yağ kaçağı varsa hemen meydana çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir:

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x