OTO Takvim

Özellikle eski karbüratörlü sistemli araçlarda LPG teklemesi oldukça fazla görülür. LPG araç teklemesinin birçok sebebi vardır. Fakat bunlardan en çok karşılaştıklarımızı siz oto takvim kullanıcıları için bir araya getirelim. Öncelikle LPG de arabanın teklemesi hem lpg sisteminde hem de ateşleme sisteminde olan bir sorunun sebebi olabilir.

LPGli Araç Neden Tekler ?

LPg de tekleme, çekmeme gibi sebepler varsa sorunun sebebi şunlar olabilir. Bu gibi durumlarda toplu değişim yerine tek tek değişim yapılarak sorunun çözümü bulunmalıdır.

LPG de tekleme sebepleri

  • Gaz beyni ( regülatör ) bozuk veya ayarsız olabilir.
  • Hava filtresi tıkanmış olabilir.
  • Buji ve buji kablosu arızalı olabilir.
  • Karbüratörde arıza olabilir.
  • Bobin ve ateşleme beyninde sorun olabilir.

LPG sistemine sahip bir araçta tekleme sebepleri arasında yukarıda ki başlıklar yer alır. LPG de tekleme sorunu oldukça karmaşık bir hale gelebilir. Birçok araç kullanıcısı bu tür sorunların çözümü için onlarca parça değişimi yapıyor ve bütçesel olarak zor duruma düşebiliyor. Bu yüzden tercih edeceğiniz usta veya servisin tek tek denemesi ve sadece arızalı parçayı değiştirmesi çok önemlidir.

LPG tekleme gaz yememe sebepleri

LPG Araç Tekleme Gaz yememe Neden Olur

LPG de gaz yememe gibi problemler varsa ilk olarak LPG gaz beyni kontrol edilmelidir. Günümüz de en çok karşılaşılan sorunlardan birisidir ve birçoğunda gaz beyni arızası görülmektedir. Sonrasında ise ateşleme sistemi kontrol edilerek sorunun tespiti yapılmalıdır.

Karbüratörlü araç LPG de tekleme

Karbüratörlü araçta lpg de tekleme varsa ilk olarak karbüratör, sonrasında gaz beyni ve ateşleme sistemleri kontrol edilmelidir. Karbüratör tıkalı araçlarda lpg de verimsiz çalışma, yüksek yakıt tüketimi ve sabahları zor çalışma gibi birçok olumsuzluk yaşanabilmektedir.

Motor soğukken İlk Çalıştırmada LPG de tekleme ve Gaz yememe

Motor soğukken LPG teklemesi ve gaz yememe gibi sorun varsa genellikle LPG ayarından kaynaklı olmaktadır. Sabahları çok gaz veya çok az gelmesi durumunda LPG de tekleme olabilmektedir. Oto gaz firmasının özenli bir şekilde gaz lpg ayarı yapmasından sonra bu sorun ortadan kalkmaktadır.

Lpg de gaz yemiyor stop ediyor diyorsanız ilk yapmanız gerekenlerden birisi vakit geçirmeden bir oto gaz firmasına gitmenizdir. Burada araç oto gaz sistemi kontrol edilmekte ve arıza tespiti yapılmaktadır. Aracınız da gazda tekleme sorunu yaşıyorsanız altta yorum kısmında paylaşarak diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x