OTO Takvim

Jantlar araçlar için en önemli hareket parçalarından biridir. Aracın şasiye bağlanmasını sağlayan önemli parçalardan birisi olan jantlar bazı durumlarda hasar alabilir ve yamulabilir. Bu gibi durumlarda jant düzeltme işlemi yapılır ve jant eski haline getirilir.

Jant düzeltme işlemi genellikle jantlarda ki eğikliği ve yamukluğu gidermek adına yapılır. Bu işlemler jantın boyutuna, janttaki yamukluğun büyüklüğüne göre değişir. Eğer jantınızda çok büyük bir eğrilik varsa bu genelde düzeltilemez. Servis tarafından jantın değişimi istenir ve yeni jant takılır. Fakat çoğu durumda jantlarda görülen yamukluklar oldukça küçük boyutludur ve başarılı bir şekilde tamiri yapılmaktadır.

Jant Düzeltme Fiyatları

Yamuk Jant Düzeltme Fiyatları 2023

Jantın yapısına, hasarın boyutuna ve jant boyutuna göre jant düzeltme fiyatları değişiklik göstermektedir. Kamyon jantları, tır jantları gibi büyük boyutlara sahip jantlarda tamir ücretleri oldukça masraflı olabilmektedir. Günümüzde binek otomobillerin ve daha büyük olan araçların ortalama jant tamiri fiyatı şu şekildedir:

13” inç Çelik jant tamiri fiyatı250 TL
14” inç Çelik jant tamiri fiyatı300 TL
15” inç Çelik jant tamiri fiyatı350 TL
Motosiklet jant Düzeltme fiyatı120 TL
Tır Jant düzeltme fiyatları450 TL

Jant Boyama Fiyatlarını Alttaki Bağlantıdan Görebilirsiniz.

https://ototakvim.com/jant-boyama-fiyatlari/

Çelik Jant Düzeltme Fiyatları

Çelik jantlar genellikle alüminyum jantlara göre daha zor düzeltilir. Çelik jantların malzemesi sert olduğundan ötürü bazı durumlarda düzeltme işlemi çok zor olabilir. Jantın düzeltilmesinde rol oynayan ustanın veya yetkili kişinin tecrübesi bu duruma yön kazandırır.

Ayrıca, çelik jantta hasar büyükse bu genelde başarısız olur. Ufak hasarlı çelik jantlarda başarı oranı %95 civarındadır. Öncelikle jant düzeltecek olan yetkili kişi gerekli tüm kontrolleri yapacak ve sonrasında size net bir bilgi sunacaktır. Günümüz de çelik jant düzeltme fiyatları ortalama olarak 300 liradan başlamaktadır.

Jant Düzeltme Nasıl Yapılır ?

Jant düzeltme işlemi, janttaki hasarın belirlenmesinden sonra bir takım ekipmanlar eşliğinde başlar. Jant içindeki yüzeyde veya dışındaki yüzeye göre bu işlemlerde ki teknikler değişebilir.

Jant Düzeltme Nasıl Yapılır ?

Aşağıdaki adımlar jant düzeltme işlemini özetlemektedir:

  1. Jantın bir uzman tarafından tüm kontrolleri yapılır. Kırık, eğik veya yamuk bölgeler tespit edilir.
  2. Janttaki yamuk bölgeler ve düzeltilmesi gereken tüm yerler işaretlenir.
  3. Janttaki hasarlı kısımlar özel ekipmanlar ve çekişler sayesinde düzeltilir.
  4. Düzeltme işleminden sonra pürüzsüzleştirmek adına zımpara işlemin yapılır.
  5. Son olarak ise araca takılarak tüm testler yapılır ve tamir işlemi biter.

Jant düzeltme işlerine genelde oto lastikçiler bakmaktadır. Ayrıca sadece jant düzeltme işleri yapan firmalar da mevcuttur. Bulunduğunuz ilde ki sanayi sitelerine giderek bu tür ustalara ulaşmak oldukça kolaydır.

Jant düzeltme ne kadar sürer

Jant düzeltme işleminin süresi, janttaki hasar boyutuna göre değişiklik gösterir. Bazı jant kırıkları ve yamuklukları çok zorlu olacağından ötürü 3 saate kadar uzayabilir. Ayrıca gideceğiniz iş yerinin yoğunluk durumuna göre de değişecektir.

Hafif yamukluğu ve eğikliği olan standart bir jantın tamir süresi ortalama olarak 1 saattir. Ayrıca jant düzeltme işleminden sonra zımpara ve boya gibi çalışmaların da olmasını istiyorsanız bu süreç daha da uzayacaktır.

Son olarak jant düzeltme işinin uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu da belirtelim. Bu yüzden aracınızda ki jantın düzeltilmesi için gittiğiniz servisin tecrübeli olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ödediğiniz ücret boşa masraf yapmanıza sebep olabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x