OTO Takvim

Fren diskleri aracın frenleme performansını etkileyen ve fren balatalarının hemen altında olan önemli bir mekanizmadır. Fren diski azalması durumunda üzerinde bulunan balataların da performansı azalacak ve frenleme mesafesi oldukça uzayacaktır. Fren diski değişim fiyatları günümüz de 2 ve dört teker olmak üzere hesaplanmaktadır. Alttaki tabloda birçok otomobilin fren diski değişim ücretlerini sizler için bir araya getirdik.

2023 Fren Diski Değişimi Fiyatı
Ön Arka Fren Diski Değişimi Fiyatı

Bakınız: Fren Balatası Değişimi İşçilik Fiyatı

2023 Fren Diski Değişim Ücreti

Fren diski değişim ücretleri alttaki tabloda listelenmiştir. Kendi araç markanız yer almıyorsa bizlere yorum kısmından marka ve model belirterek hemen fren diski değişim fiyatını öğrenebilirsiniz.

Opel astra disk değişimi fiyatı200 TL
Polo disk değişimi fiyatı200 TL
Toyota corolla disk değişimi fiyatı200 TL
Ford focus disk değişimi fiyatı220 TL
Tofaş on disk değişimi fiyatı180 TL
BMW disk değişimi fiyatı250 TL
Mercedes disk değişimi fiyatı250 TL
Lada Niva disk değişimi fiyatı200 TL

Fren disk değişimi kaç km de yapılmalı

Araçlar üzerinde bulunan fren diskleri 60.000 – 70.000 KM aralığında değiştirilmelidir. Bu sürelerde değişimi yapılan fren diskleri oldukça sağlıklı hareket edecek ve araçta frenlerle ilgili herhangi bir problem olmayacaktır.

Fren disk kalınlığı kaç mm olmalı

Fren disk kalınlığı kaç mm olmalı

Araçlar üzerinde bulunan fren disk kalınlığı 12 mm olduğu sürece frenler iyi tutacaktır. 12mm kalınlık altındaki fren disklerinde ise birtakım frenleme problemleri olacağından ötürü kalınlığı düşen disklerin hemen değişimi gerekmektedir.

Fren Diski değişimi kaç saat sürer?

Fren diski değişimi 2 teker için ortalama 40 dakika sürmektedir. 4 teker fren diski değişimi de 90 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Bu süreç servis yoğunluğuna göre değişecektir. Fren diski değişimine gideceğiniz zaman 2 saat süre ayırmanız oldukça yeterli olacaktır.

Fren diski değişiminde dikkat edilmesi gerekenler

Fren diski değişirken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir kural vardır. Fren diskini kesinlikle orijinal seçmeniz oldukça önemlidir. Orijinal fren diskleri oldukça fazla uzun ömürlü olurken, yan sanayi fren diskleri çok kısa sürelerde arıza yapabilmekte ve paranızın çöpe gitmesine neden olmaktadır. Bu gibi uzun kilometrelerde değişimi yapılan parçaların her zaman en kalitelisi alınmalıdır. Ayrıca yan sanayi fren disklerinde fren performansı düşük olmakta ve güven vermemektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x