OTO Takvim

Araçlarda ki yağ değişimi fiyatları genellikle kullanılan yağın markasına göre değişmektedir. Yağ değişiminin belirli süreleri vardır. Kimi yağ her 5.000 km’ de bir değişirken bazı kalınlıkta yağlar ise 20.000 km’de bir değişir. Bu konumuz da birçok markanın yağ değişim ücretlerini sizler için bir araya getirdik. Aracınızın markası tabloda yer almıyor ise yorum atarak fiyat öğrenmeniz mümkündür.

motor yağı değişimi fiyatları

Yağ Değişim Fiyatı Neye Göre Değişir?

Yağ değişim fiyatları yağın viskozitesine ve markasına göre değişir. Günümüz de en ucuz yağlardan birisi ise 20w50 viskozite oranına sahip mineral yağlardır. Eğer aracınız yeni nesil ise sentetik yağ kullanmanız gerekir. Sentetik yağlarda markasına göre fiyatlanır. Örnek vermek gerekirse 4 litre mineral yağlar 250 – 350 lira aralığında iken sentetik 5w30 yağlar ise 600- 1200 lira aralığında olmaktadır. Öncelikle araçların uzun ömürlü ve performanslı olması için kaliteli markalarda yağ kullanılmalıdır. Ucuz yağ kullanımı ilerleyen dönemlerde araç motoruna ciddi zarar verebilir. Bu yüzden yağ değişimi yaptırırken kaliteli motor yağlarını seçmeniz tam isabet olacaktır.

Yağ Değişim Fiyatları 2023

Yağ değişim fiyatları 2023 yılında oldukça artışa geçmiştir. 2022 yılına göre ortalama %35 daha artmıştır. OTO Takvim kullanıcıları için birçok modelin yağ değişim ücretini konumuzda sizler için bir araya getirdik.

Ford Focus yağ değişimi fiyatı350-650
Toyota corolla yağ değişimi350-600
Ford transit yağ değişimi450-800
Opel astra yağ değişimi300-600
Renault clio yağ değişimi300-600
Ford fiesta yağ değişimi300-600
Opel corsa yağ değişimi300-600
Tofaş yağ değişimi250-350
Opel astra j yağ değişimi300-600
Peugeot 301 yağ değişimi350-650
Ford escort yağ değişimi350-650
BMW yağ değişimi fiyatı420-800
Mercedes Yağ değişimi fiyatı420-800
Skoda Yağ değişimi fiyatı400-700
Subaru yağ değişimi fiyatı400-700

Dizel araç yağ değişimi kaç km de yapılır?

Dizel araçlarda yağ değişimleri kullanılan yağa göre 5.000- 20.000 km arasında yapılır. kalın yağlarda değişim kilometresi düşük iken ince yağlarda bu km oranı daha yüksektir. Kullanılan yağ 20w50 ise genelde bu yağlar 5.000 km’de bir değişmelidir. 10W40 bir yağ kullanılıyorsa bu km 10.000 e çıkmaktadır. Bu yüzden yağ değişimi yapıldıktan sonra servisten bilgi almanız gereklidir.

LPG li araç yağ değişimi kaç km de yapılır?

LPG kullanan araçlarda yağ değişimi 5.000 – 20.000 km arasında tercih edilen yağın kalınlığına göre yapılır. Yeni nesil araçlarda kullanılan sentetik yağların değişim aralığı eski yağlara göre daha uzun sürelidir. LPG kullanan araçlarda yağ değişimini birkaç bin km önce yapmanın birçok faydası olduğu servisler tarafından belirtilmektedir. LPG yağ değişim fiyatlarını bu konunun devamından bulabilirsiniz.

Yağ Değişirken Yağ Filtresi de Değişmeli mi?

Evet. Her yağ değişiminde yağ filtresi kesinlikle değişmelidir. Daha iyi bir filtreleme için bunun yapılması gerekmektedir. Yağ filtresi oldukça önemli bir parça olduğundan ve ekonomik fiyatlar ile satıldığından ihmal edilmemesi gereken bir parçadır. Servisinize her gittiğiniz de yağ ile beraber filtrenin de değişmesini talep edebilirsiniz.

Kamyon Yağ Değişimi Fiyatı Ne Kadar?

Kamyon Yağ Değişimi Fiyatı Ne Kadar

Kamyonların yağ haznesi çok daha büyük olduğundan ötürü bu fiyatlar binek araçlara göre daha yüksek olacaktır. Normal bir kamyon 30 litreden daha fazla yağ alabilmektedir. Bu yüzden sıradan bir kamyonun yağ değişimi fiyatı ortalama olarak 1200- 1500 TL aralığında tutacaktır. Bu fiyatları daha düşüren veya artıran şeylerden birisi ise kullanılacak yağın markasıdır. Günümüzde oldukça kaliteli yağlar vardır ve bunların fiyatları oldukça pahalıdır. Piyasa da en iyi yağı kullanmak isteyen kamyon sahipleri ise ortalama 2500 TL’den fazla yağ değişimi ücreti öderler.

Traktör Yağı Değişimi Fiyatları Ne Kadar?

Traktörler 9 – 15 litre arasında yağ alabilir. Bu traktör modeline göre değişir. Günümüz de basit model bir traktörün yağ değişimi ücreti ise ortalama 650- 2000 TL arasında yağ markasına göre değişebilir. Yağ değişim fiyatları tamamen markaya göre şekillenir. Ucuz yağ kullanmak isteyen kullanıcılar yağ değişimini ekonomik fiyatlara yaparken, pahalı yağ isteyen kullanıcılar aracının daha performanslı ve daha uzun ömürlü olması için yüksek ücretleri gözden çıkartır.

Massey Ferguson Yağ Değişimi Fiyatı

Massey Ferguson traktörlerinde yağ değişimi ücreti ortalama 700- 1300 TL arasında tutmaktadır. Traktörün yağ değişimini Massey Ferguson servislerinde km yaklaştığı zaman yaptırabilirsiniz. Massey Ferguson yağ değişimi sırasında yağ filtresinin de değişmesini talep edebilirsiniz. Massey Ferguson modelleri 7 LT kadar yağ almaktadır. Bu gibi ağır iş yapılan araçlarda en kaliteli yağ markalarını kullanmak traktörün ömrünü oldukça uzatacaktır.

Yağ Değişimi Hakkında Bilinmesi Gereken Son Notlar

Her araçta yağ değişimi oldukça önemli bir konudur. Araç motorunun sağlığı için belirtilen kilometrelerde yağ değişimi kesinlikle yapılmalıdır. Ayrıca yağ değişimi sırasında ucuza kaçmamak gerekir. Günümüzde birçok sahte motor yağları bulunmaktadır. Kısacası ucuza alınan motor yağları sahte çıkabilir ve araç motorunda büyük problemler açabilir. Bu yüzden motor yağı değişimi yaparken kaliteli motor yağı tercih edilmelidir. Aracınız için kaliteli motor yağını servis sizlere söyleyecektir. Servisin tavsiye ettiği motor yağını güvenle kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x