OTO Takvim

Hava ve yakıt ayarı bozuk olan birçok araçta çekiş ve yakıt tüketimi gibi problemler olur. Bu gibi sorunların giderilmesi, yakıt ve hava ayarının yapılması için AFR Ayarı uygulaması gerekir. LPG ve AFR Ayarı hemen hemen aynıdır. AFR dediğimiz ayar genellikle araç hareket halinde iken profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Yol testi esnasında yapılan AFR ayarları oldukça başarılı olmakta ve aracın tüm hava yakıt dengesi kusursuz şekilde ayarlanmaktadır. Günümüzde AFR ayarı fiyatları servisten servise değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak 750 liradan başlamaktadır.

2023 AFR Ayar Fiyatları

Marka ve ModelİlAyf Ayarı Fiyatı (TL)
Toyota Corollaİstanbul1000
Honda CivicAnkara950
Ford Focusİzmir1100
Volkswagen GolfBursa780
BMW 3 SerisiAntalya850
Mercedes-Benz C-SerisiAdana1050
Audi A4Konya920
Hyundai ElantraTrabzon1180
Nissan AltimaEskişehir800
Kia OptimaGaziantep1120
Subaru ImprezaDiyarbakır1080
Chevrolet MalibuSamsun950
Mazda 3Kayseri800
Peugeot 308Mersin1050
Renault MeganeKocaeli920

LPG AFR ayarı yapan yerler

2023 LPG AFR Ayarı Fiyatları

Günümüz de AFR ayarını her LPG servisi yapmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir durum mevcuttur. AFR ayarını seyir halinde yapacak olan LPG servislerinden hizmet alınmalıdır. Yol testi sırasında aracın yükteki hava ve yakıt tüketimi, boştaki hava-yakıt tüketimi en ideal değerlerde hesaplanmakta ve ona göre ayar yapılmaktadır.

AFR Ayarı Kaç Saat Sürer

AFR ayarı yolda sürüş halinde yapıldığından ötürü LPG ayarına göre daha uzun sürer. Araçtan araca değişmek üzere maksimum 2 saat sürmektedir. AFR ayarı çok detaylı bir işlem olduğundan ötürü bazı durumlarda süre olarak fazla sürmektedir.

AFR Ayarı Bozuksa Ne Olur?

Hava ve yakıt ayarının bozuk olması durumunda araçta yakıt tüketimi artar ve beraberinde çekiş problemleri meydana gelir. Çekiş düşüklüğü olan araçta aynı zamanda yakıt kokuları da oluşur. Bu gibi durumlarda afr ayarının bozuk olduğunu anlayabiliriz.

Atiker, BRC, Prins, Landirenzo ve diğer tüm lpg beyinlerinde AFR ayarı yapılabilmektedir. Bu ayar için farklı ayar kabloları gerekmektedir. Bu bağlantı kabloları her serviste bulunmakta ve aracınıza uygun olanı seçilerek afr ayarı tamamlanmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x