Katalitik Konvertör temizliği günümüz de sık sık yapılan uygulamalardan birisidir. Motor ve egzozda zaman içerisinde karbon birikimi oluşmaktadır. Bu oluşan karbonlar ise hem çekiş kaybı hem de motorda bir takım problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden katalizör temizliği yapılmaktadır. Katalizör temizliği maksimum 2 saat sürmektedir. Bu süreç, araç modeline ve markasına göre bazı zamanlarda değişebilmektedir.

Katalitik konvertör temizliği fiyatları

2023 Katalitik Konvertör Temizliği Fiyatları

Katalizör temizliği fiyatları günümüz de 600- 1200 TL arasında yapılan bir uygulamadır.

Araç MarkasıİlKatalizör Temizliği Fiyatı (TL)
Toyota Corollaİstanbul750
Ford Focus, FiestaAnkara600
Honda Civicİzmir850
Fiat DobloAnkara850
Volkswagen GolfAntalya700
Renault Clio MeganBursa550
Hyundai TucsonAdana900
BMW 3 SerisiGaziantep800
Mercedes-Benz E SerisiKonya750
Audi A4Kayseri700
Nissan QashqaiMersin500

Araçlar için bir takım katalizör temizleyici ürünleri de mevcuttur. Bu ürünler arasında en çok tercih edilenler ise liqui moly katalizör temizleyici ve würth katalizör temizleyici ürünleridir. Kullanıcı yorumlarına bakarak memnuniyet sıralamasına göre satın alma veya almama kararı verebilirsiniz.

Benzinli Katalitik Konvertör Temizliği

Benzinli otomobillerde katalizör temizliği yapmadan önce katalizörün sökülmesi gerekmektedir. Katalitik konvertör söküldükten sonra temizlik işlemine başlanılmaktadır. Kimyasal ürünler ile yapılan bu temizlikler sırasında katalizörün zarar görmemesi için firmanın bir takım çalışmaları olabilmektedir. Günümüz de bu gibi önlemler alınmakta ve benzinli araçlarda katalizör temizliği çok başarılı bir şekilde temizlenmektedir.

Benzinli Katalitik Konvertör Temizliği 2023

Bazı servisler direkt olarak su yoluyla veya kimyasal ürünler ile katalizör temizliği yapmaktadır. Bu firmalara gitmeden önce araştırma yapmalı ve memnuniyet oranı en yüksek katalizör servisleri tercih edilmelidir.

Katalizör tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?

Katalizörün tıkalı olduğu durumları anlamak oldukça kolaydır. Araçta sürekli bir çürük kokusu varsa ve katalizör içerisinden tıkırtı şeklinde sesler geliyorsa katalitik konvertör tıkanmış demektir. Ayrıca egzoz muayenesi girildiğinde de araçta ki katalizör tıkalı olduğundan ötürü muayeneden geçemeyecektir. Bu süreçten sonra katalizör temizlenmeli ve tekrar araç muayenesine girilmelidir.

Katalitik konvertör kaç km’de temizlenir?

Katalizör temizliği 75.000-95.000 km aralığında temizlenmektedir. Bazı durumlarda daha erken veya daha geç kilometrelerde de katalizör tıkanmaları gerçekleşmektedir. Takibini yapmalı ve tıkandığı durumlarda hemen müdahale edilmelidir.

YORUMLAR

  Subscribe
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Would love your thoughts, please comment.x