OTO Takvim

Porya bilyesi, araç tekerlerinde hareket aktarımı sağlayan önemli bir parçadır. Aks sisteminden aldığı hareket, tekerlere aktaran porya bilyası sayesinde hareket sağlanmakta ve aracın düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Porya bilyesinin arızası durumunda araçta birçok değişim meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda porya bilya değişimi hemen yapılmalı ve değişim sırasında orijinal malzeme tercih edilmelidir. Bu konumuzda, porya bilya değişimini, işçilik fiyatlarını ve değiştirilmezse neler olur gibi konularda detaylara ineceğiz.

Hız arttıkça uğultu sesinde artış görünüyorsa araç teker bilyesinin arızalı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sadece belirli hızlarda bir ses geliyor ve debriyaja bastığınız zaman ses gidiyorsa , sesin şanzımandan veya diferansiyelden gelme olasılığı çok daha yüksektir.

Porya Bilya Değişimi Yapılmazsa Ne Olur?

Hasar almış bilyeler, tekerleğin dönerken çıkarttığı uğultu sesini fazlasıyla artırabilir. Bu durumkulakları rahatsız edecek seviyeye kadar gelebilir ve tekerin araçtan ayrılma olasılığını artırır. Porya bilyası, araç tekerleğinin düzgün ve sabit dönmesi için gerekli olan bir malzemedir. Araç tekerinden uğultu gibi sesler geliyorsa hemen değişimi yapılması gerekmektedir.

Porya Bilyası Fiyatları 2023

Araç porya bilyası fiyatları marka ve model bilgisine göre değişmektedir. Her marka otomobilin farklı porya bilya fiyatları mevcuttur. Ortalama olarak 300 liradan başlayıp 2500 liraya kadar çıkmaktadır. Porya bilyası satın alırken marka seçimleri çok önemlidir. Orijinal markalar uzun yıllar dayanıklılık gösterirken, yan sanayi porya bilyaları ise çok kısa sürede bozulmaktadır.

Porya Bilyası Değişimi İşçilik Fiyatları 2023

Teker bilyası değişimi fiyatları ortalama olarak 150 liradan başlamaktadır. Bu belirtilen tutar sadece işçilik fiyatıdır. Üzerine porya seti de eklendiğinde masraflı bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca özel ve yetkili servislerde fiyatların oldukça değişiklik göstereceğini de belirtelim. ortalama işçilik ücreti 150 – 350 TL arasında tutmaktadır.

Porya arızası durumunda uğultu sesi gelir. Bu gibi durumlarda araç sürücüleri sesi bazı durumlarda fark etmez veya önemsiz olduğuna inanır. Araç hareket etmesi sırasında en ufak bir ses duyduğunuzda dahi hemen gerekli önlemleri almalısınız. Aksi taktirde masraf çok daha yükseklere çıkabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x