2023 yılında Türkiye’de araç muayene ücretleri yeniden belirlendi. Sürücüler, trafiğe çıkabilmek için gereken araç muayene ücreti hakkında bilgi arayışına girdi. TÜVTÜRK muayene ücreti 2023, sürücülerin merak ettiği konulardan biri oldu. Yeniden belirlenen ücretler nedeniyle sürücüler, araçlarını muayeneye götürmeden önce güncel ücretleri öğrenmeye özen gösteriyor. Bu gelişmeyle birlikte, araç sahipleri için muayene süreçleri daha dikkatle takip edilmeye başlandı.

araç muayene ücreti

2024’e girişte TÜİK‘in açıkladığı enflasyon verileri, ekonomik alanlarda belirgin etkiler bırakmaya devam ediyor. Araç muayene ücreti için belirlenen yüzde 58,46’lık yeniden değerleme oranı, sürücülerin finansal planlamalarını etkileyecek önemli bir faktör haline geldi. Bu oran, geniş bir yelpazedeki harcama kalemlerinde de yansımalar doğurarak, sürücülerin genel yaşam maliyetlerini artırabilir. 2024’te uygulanacak bu oranın bilincinde olan sürücüler, araç muayenelerine daha hazırlıklı bir şekilde yaklaşabilir ve mali durumlarını daha etkin bir şekilde yönetebilirler. Yeniden belirlenen ücretlerin getirdiği ek mali yükü dikkate alarak, sürücülerin tasarruf ve bütçe planlamalarını gözden geçirmeleri önem arz ediyor.

TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ 2024

2024 yılı değerleme oranı baz alındığında TÜVTÜRK araç muayene ücretleri şu şekildedir:

Araç muayene ücreti 2024

2023 Araç Egzoz Muayene Ücreti

Araç muayene ücreti genelde tek başına değerlendirilmez. Bunun yanında gerekli olan egzoz muayenesi de vardır. Egzoz muayene ücreti, motorlu taşıtların egzoz sistemlerinden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmak ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla yılda bir zorunlu olarak gerçekleştirilen bir işlemidir. 2023 yılı için belirlenen egzoz muayene ücreti, KDV dahil 183,05 TL‘dir ve tüm araç türleri için geçerlidir.

Egzoz muayene ücreti, ödeme yöntemi olarak

 • Nakit,
 • Kredi kartı,
 • Banka kartı,
 • Çek,
 • Havale
 • EFT

ile gerçekleştirilebilir. Egzoz muayenesi için başvuru yapacak araç sahibi veya vekili, araç ruhsatı ve kimlik belgesi ile birlikte herhangi bir egzoz muayene istasyonuna başvurmalıdır.

Muayene sırasında aracın egzoz sistemi, bilgisayara bağlı cihazlar kullanılarak ölçülür. Ölçüm sonuçları belirlenen standartlara uygunsa, araç muayeneden geçer. Ancak standartlara uymayan durumlarda araç sahibine, aracını tamir ettirmesi için 15 gün süre verilir. Bu süre içinde tamir yapılmayan araçlara, egzoz muayene gecikme cezası olan 6.725 TL uygulanır. Egzoz muayenesi, çevreye duyarlılık ve trafik güvenliği açısından önemli bir adımdır.

ETİKETLER :

# 2022 araç muayene ücreti # 2022 araç muayene ücreti ne kadar # 2023 araç muayene ücreti # 2023 arac muayene ücreti # 2023 arac muayene ucreti # 2023 araç muayene ücreti ne kadar # 2023 yılı araç muayene ücreti # araç muayene ücreti # arac muayene ucreti # arac muayene ücreti # araç muayene ücreti 2021 # arac muayene ucreti 2022 # araç muayene ücreti 2022 # araç muayene ücreti 2022 gecikme cezası # araç muayene ücreti 2022 hesaplama # araç muayene ücreti 2022 ne kadar # arac muayene ucreti 2023 # araç muayene ücreti 2023 # araç muayene ücreti 2023 ne kadar olacak # araç muayene ücreti 2023 otomobil # araç muayene ücreti 2023 zammı # araç muayene ücreti egzoz # araç muayene ücreti hesaplama # araç muayene ücreti kredi kartı komisyonu # araç muayene ücreti kredi kartı taksitlendirme # araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu 2022 # araç muayene ücreti nasıl ödenir # arac muayene ucreti ne kadar # araç muayene ücreti ne kadar # araç muayene ücreti ne kadar 2022 # araç muayene ücreti ne kadar oldu # araç muayene ücreti nereye ödenir # araç muayene ücreti ödeme # araç muayene ücreti online ödeme # araç muayene ücreti sorgulama # binek araç muayene ücreti # binek araç muayene ücreti 2023 # çekme belgeli araç muayene ücreti # kamyonet araç muayene ücreti # otomobil araç muayene ücreti # ticari araç muayene ücreti # ticari araç muayene ücreti 2022 # ticari araç muayene ücreti 2023 # tüv araç muayene ücreti # tuvturk araç muayene ücreti # tüvtürk araç muayene ücreti # tüvtürk araç muayene ücreti 2023

YORUMLAR

  Subscribe
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Would love your thoughts, please comment.x